Методичні поради та лайфхаки для вчителя





Підбірка українських навчальних матеріалів від команди Едпро. Цифрові уроки, посібники для наймолодших, 3D, які створила команда EdPro



Шановні вчителі!

 

Команда EdPro продовжує створювати для вчителів матеріали, що будуть корисними.

 

Радимо публікацію "Підбірка українських навчальних матеріалів від команди Едпро", де ви знайдете перелік книг, уроків, 3D. У цій публікації зібрані матеріали, які протягом кількох років створювала команда Едпро. Переглядайте та користуйтеся. Понад 70 навчально-методичних посібників від Едпро — у вільному доступі. 

 

“Софія Київська” — цифровий урок, який допоможе дізнатися більше про історію Софійського собору у різні періоди історії. Завдання та проєктна робота.

 

"Українське військо у період Київської Русі" — цифровий урок про військове мистецтво Пізнього Середньовіччя та епохи Відродження на теренах сучасної України.

 

“Українське військо часів королівства Руського” — цифровий урок про слов'янські війська з часів заснування Києва та військо короля Данила Галицького.

 

“Українське військо: Козацтво” — цифровий урок про виникнення козацтва та утворення Української козацької держави.

 

“Українське військо: ХІХ і початок ХХ століття” — цифровий урок історію українського війська протягом століття після знищення Січі до спроб створити національну армію України на початку XX cт.

 

“Українське військо у радянський час” — цифровий урок про історію боротьби українського війська протягом першої половини ХХ століття за українську державність. 

 

Людмила Базилевська,

за матеріалами Mozaik education



Методичний порадник науковців Інституту педагогіки НАПН України до початку нового 2023–2024 навчального року



Загальна середня освіта в умовах воєннного стану та відбудови

 

НАПН опубліковала методичні рекомендації фахівців Інституту педагогіки НАПН України до початку нового 2023-2024 навчального року.

 

У посібнику висвітлено орієнтири міжнародних та неурядових організацій щодо забезпечення неперервності освіти в умовах війни, питання організації дистанційного навчання в Україні. Р

 

Також у ньому розглянуто інноваційні зміни в організації освітнього процесу у зв’язку із реформою загальної середньої освіти «Нова українська школа» та умовами воєнного стану.

 

Методичний порадник "Загальна середня освіта України в умовах воєнного стану та відбудови: реалії, досвід, перспективи" призначений для педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти. 

 

 

Про актуальні питання викладання історії та громадянської освіти у 2023-2024 н.р. ви можете знайти на сторінках порадника - с. 62-87 за посиланням: 

https://undip.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/Metodychni_rekomendatsii_interaktyv.pdf

 

Людмила Базилевська,

30 вересня 2023 року



Електронні підручники для вчителів



Вчителям історії - корисні поради!

 

Компанія EdPro створила понад 60 посібників за програмами МОН України для вчителів різних предметів на кожен урок програми. Книги для навчання на уроках у 2022 році є у вільному доступі.

 

Безоплатний доступ триватиме до 31 грудня 2022 року як у програмі mozaBook, так і на сайті mozaWeb. Такий варіант є рятівним для вчителів, які не мають доступу до паперових підручників, а також дуже допомагає на дистанційному та очному навчанні.

 

Електронні підручники можна відкривати в браузері або в програмі, створивши свій обліковий запис. Також користувачі зможуть скористатися інтерактивним наповненням: відео, 3D, цифрові уроки, підібрані корисні посилання з різних ресурсів в інтернеті, які містяться в посібниках.

 

Якщо у вчителя є бажання навчитися працювати з усім вмістом програми mozaBook та створювати зошити уроків, варто пройти навчання на базовому рівні або на спеціалізованих курсах EdPro Education.

 

Новим користувачам навчальної програми потрібно зробити кілька простих кроків:

  • Зареєструватися на сайті ua.mozaweb.com, зазначивши актуальну електронну адресу та активувавши свій акаунт.
  • Увійти на сайт ua.mozaweb.com і відкрити необхідні книги в медіабібліотеці.
  • Ознайомитися з вмістом закладки «Мої книги», які можна переглядати на сайті в будь-якому браузері.
  • Користуватися на своїх уроках електронними посібниками та підручниками з використанням усього інтерактивного наповнення, яке в них міститься.

 

Людмила Базилевська,

за матеріалами компанії EdPro,

26 вересня 2022 року

 


Активаційний код mozaBook CLASSROOM Plus активує пристрій, а на цьому пристрої у програмі можна додавати різних користувачів. Цей код рекомендовано вчителям і школам для демонстрації матеріалів на великих екранах, інтерактивних панелях чи розумних дошках. Також тільки за допомогою цього коду учнівським обліковим записам можна надати статус вчителя та із цим статусом створювати класи, доєднувати до цих класів учнів та працювати в режимах «Класна робота» й «Домашні завдання».

Активаційний код Mozaik STUDENT Plus можна використовувати як з програмою mozaBook, так і на сайті mozaWeb. Код призначений для одного облікового запису і для використання на комп’ютерах.

 

Активаційний код mozaBook SCHOOL-LAB Plus — версія коду активації для використання в школі учнями на шкільних комп’ютерах або вчителями для підготовки до уроків на ноутбуках з операційною системою Windows. Можна активувати тільки один раз. Код прив’язується до конкретного комп’ютера, на якому можна працювати під різними обліковими записами. Не працює з підключеним проєктором або на моніторах великої діагоналі.

 




Цифрові інструменти Google



 Шановні вчителі!

 

Педагогічна діяльність вчителя у новому Професійному стандарті вчителя (2020) позначається інформаційно-цифровою компетентністю, яка є трудовою функцією кожного вчителя.

 

Її діяльнісна компетенція та доцільне застосування може мати місце на кожному сучасному уроці. Світ сучасних діджитал-інструментів Google відкриває нові, широкі можливості.

 

Пропонуємо вам деякі цікавинки, які можуть стати вчителю/викладачу у нагоді.


Засоби комунікації Google

Gmail  - це можливість надсилання, зручна та проста у використанні електронна пошта від Google. Працює з усіма пристроями, має розширену систему пошуку, блокує підозрілі листи.


Групи Google  - чат, який дає можливість усі повідомлення тримати в одному місці.

 

Підтримує публікації, додаючи їх до вибраного та створює папки. Це дозволяє читати їх за допомогою електронної пошти та швидко знаходити непрочитані.

Засоби комунікації Google

Google  повідомлення - прості та корисні повідомлення, які допоможуть зв'язатись із важливими людьми.


Google Voice - безкоштовний номер телефону для дзвінків, текстових повідомлень та голосової пошти.

 

Його можна використовувати як додатковий додаток на смартфонах та комп'ютерах, а також можна зв'язати свій номер із будь-яким мобільним або стаціонарним номером.



Хмарні технології Microsoft Office 365 для освіти

Хмарні технології Microsoft Office 365 для освіти - це безкоштовне рішення організації електронної пошти для учнів, студентів, вчителів та викладачів, а також набір призначених для користувачів сервісів для взаємодії та спільної роботи.

 

Вчитель/викладач може створити навчальну програму для використання знайомих додатків та доступних файлів, які оновлюються в реальному часі.

 

Office 365 Education працює на будь-яких пристроях Android, iOS або Windows.

 

Студенти та викладачі можуть отримати безкоштовний доступ до Office 365 Education, який включає Word, Excel, PowerPoint, OneNote, тепер і Microsoft Teams, а також додаткові інструменти.


Додаток TES Teach для планування уроків

 

Компанія TES Global випустила додаток, у якому вчитель / викладач може складати плани уроків.

 

Пропозиція TES Teach дозволяє вводити впорядкування посилань (наприклад, статті чи ролики YouTube) та складати з них презентації, завдання чи плани уроків. 

 

Інструмент може пригодиться викладачам, які цікавляться проектним навчанням або методом «Перевернутого класу». 

 

У проекті можна додати ресурси з платформи TES, відео YouTube, тести, посилання, PDF, презентації PowerPoint, текстові файли, зображення та багато іншого. Додаток містить також пошукову систему для пошуку користувачів ресурсів, створених колегами-викладачами / викладачами.

 

TES - це величезна британська компанія, що випускає освітні ресурси. Безкоштовний додаток доступний для скачування в iTunes.



Вчителю про Всеукраїнську школу-онлайн



Шановні колеги!

 

11 грудня 2020 року Міністерство освіти та науки України спільно з Українським інститутом розвитку освіти та Міністерством цифрової трансформації України з метою забезпечення рівного доступу до якісної шкільної освіти учнів 5-11 класів запустили платформу для дистанційного та змішаного навчання «Всеукраїнська школа онлайн».

 

Нагадуємо вам про її існування та пропонуємо ознайомитись із її змістом.

 

Людмила Базилевська,

28 березня 2021 року


Про проєкт "Всеукраїнська школа онлайн"

Всеукраїнська школа онлайн - це платформа для дистанційного та змінного навчання учнів 5-11 класів та методичної підтримки вчителів.

 

Мета Всеукраїнської школи онлайн - забезпечити кожному українському учневі та вчителю рівний, вільний та безоплатний доступ до якісного навчального змісту.

 

Платформа містить відеоуроки, тести та матеріали для самостійної роботи з 18 основних предметів: українська література, українська мова, біологія, біологія та екологія, географія, всесвітня історія, історія України, математика, алгебра та початки аналізу, геометрія, мистецтво, основи правознавства, природознавство, фізика, хімія, англійська мова та зарубіжна література.

 

Дітей можна залучити до платформи як для навчання під час карантину, так і для вивчення теми, яку пропустили в школі через хворобу або з інших причин.

 

Для вчителів розроблені рекомендації щодо проведення змішаного та дистанційного навчання за допомогою навчальних матеріалів платформ.

Весь навчальний контент відповідає чинним державним освітнім програмам , а його якість перевірена Українським інститутом якості освіти.

 

Перелік та тематика курсів запропонована Міністерством освіти і науки України.

 

Платформа створена Громадською спілкою «Освіторія» на замовлення Міністерства цифрової трансформації України, Міністерства освіти та науки України та державної установи «Український інститут розвитку освіти», за підтримку Швейцарії в межах Швейцарсько-українського проекту DECIDE, який отримує Консорціум GO DOCCU та PH Цюріх.

 

ЮНІСЕФ додав забезпечення експертного супроводу з питань інклюзивності.

 

Важливо, що платформа надає доступ до навчального змісту українською мовою для дітей та вчителів, які проживають у тимчасово окупованих територіях України. Також для дітей, які з різних причин перебувають за кордоном та хочуть навчатись для української державної програми.




Онлайн-сервіси для створення вправ та тестів під час онлайн-навчання



Вчителю на замітку!

 

При переході на дистанційний або змінений формат навчання педагогу потрібно шукати корисні ресурси задля організації онлайнової взаємодії з учнями. Для надання нової інформації та закріплення результатів існує безліч інтерактивних вправ, тестів та методик, які можна знайти на онлайн-платформі.

(Джерело: Освітній портал  https://cutt.ly/MkfZjVK ) 



Пропонуємо деякі з них:

Навчальні вправи

Одним із найпопулярніших та найзручніших сервісів є Learningapps, за допомогою якого викладач може створювати навчальні програми та інтерактивні вправи.

 

Для цього на платформі пропонується кілька шаблонів. Сервіс містить готові макети різного типу,  які містяться в окремих категоріях.

 

Вирішивши необхідне завдання, його слід відкрити, скопіювати посилання та надіслати учням.

OnlineTestPad

Інший зручний та функціональний сервіс-конструктор  OnlineTestPad може створити  навчальні матеріали різного типу. На платформі можна знайти готові завдання, вибрані в групі відповідно до певної категорії.

Quizlet

Для створення цікавих тестів з різних предметів допоможе Інтернет-інструмент  Quizlet, який також можна використовувати для індивідуального навчання.

Quizlet - це безкоштовний сервіс, який дозволяє легко запам'ятовувати будь-яку інформацію, яку можна представити у вигляді навчальних карток. Все що потрібно - це знайти в базі або створити інтерактивний матеріал - власні картки, додаючи до них картинки і аудіофайли і потім виконувати вправи і грати в ігри, щоб запам'ятати цей матеріал.

Quizizz

Для впровадження формулального оцінювання незамінним помічником виступає платформа  Quizizz , яка представлена готовими моделями завдань. Вчитель також може самостійно створити тест, гру або опитувальник.

Rebus

Найпростішим цифровим інструментом для дистанційного навчання є платформа  Rebus, за допомогою якої протягом обмеженого часу можна створити цікаві та корисні загадки, логічні ігри, ребуси та інші типи вправ. Також сервіс містить готові матеріали у бібліотеках ресурсу, які є у відкритому доступі.

 

Тут також можна знайти  генератор ребусів.




Як зробити урок цікавим для учнів



Вчителю на допомогу!

 

Кожному вчителю можна знайти способи зробити свій урок цікавими. Окрім того, використати і зберегти в пам'яті інформацію, яку ви викладаєте.

 

Перегляньте ці цікавінки: ( https://www.thoughtco.com/ways-to-keep-your-class-interesting-4061719 )

 


Зробіть свої уроки інтерактивними

У традиційному класі вчитель стоїть посеред кімнати і розповідає, а учні слухають і роблять записи. На жаль, це не найефективніший спосіб зацікавити учнів. 

 

Зробіть навчання інтерактивним, створивши практичні уроки, які залучають учнів до роботи.

 

Спробуйте використовувати спільну навчальну діяльність чи групову, в якій кожен учень відповідає за свою частину діяльності. Або спробуйте практичний  експеримент чи проект. Коли ви залучаєте учнів та робите уроки інтерактивними, ваш урок стає цікавішим.

Не повторюйте навчальний матеріал підручника

Доцільно і важливо переглянути матеріал підручника у класі, але намагайтеся не повторювати його дослівно, оскільки це може зробити його менш цікавим для учнів. 

 

Коли вам знадобиться переглянути матеріал, спробуйте зіграти в гру, під час якої ви подасте інформацію таким чином, щоб вона відрізнялася від того, як ви навчали учнів у попередні рази. 

 

Або спробуйте розповісти щось від імені історичних персонажів того часу. 

 

Матеріал, уже відомий учням, намагайтеся подавати інакше. 



Давайте учням можливість вибору

Коли учні виконують завдання, давайте їм кілька завдань на вибір. Наприклад, ви можете дати п'ять-шість завдань, з яких учні повинні вибрати і виконати три.

 

Вибір може бути потужним мотиватором, оскільки він сприяє вихованню інтересу та незалежності учнів. 

 

Наступного разу, коли ви плануєте якусь діяльність, спробуйте зробити дошку для вибору, завдання для вибору, створення груп за вибором тощо.

Використовуйте нові технології

Технології - це чудовий спосіб зробити ваші уроки цікавими. Діти люблять різні гаджети, тому спробуйте включити їх у свою діяльність. 

 

Замість того, щоб просто пояснювати матеріал, спробуйте використати інтерактивні дисплеї та дошки, комп'ютери, плазмові екрани. 

 

Розширте свої уроки для спільної навчальної діяльності, використовуйте технології різними способами, і ви побачите, як рівень зацікавленості у вашому класі стрімко зросте.



Спробуйте працювати за методикою "перевернутого класу"

Перевернутий клас набирає популярності, його ідея в тому, що учні можуть вивчати нову інформацію вдома, а потім прийти до школи та використовувати час для критичного мислення.

 

Учні в перевернутому класі здатні працювати у своєму власному темпі (що чудово підходить для диференційованого навчання ) та взаємодіяти зі своїми однолітками більш інтерактивно, змістовно, коли вони перебувають у класі. 

 

Спробуйте скористатися перевернутою стратегією викладання для наступного уроку і спостерігайте за глибиною участі ваших учнів.

Пов'язуйте матеріал із життєвим досвідом

Коли ви пояснюєте якийсь матеріал, розповідайте і про те, де це застосовується в житті. Так учні краще зрозуміють, навіщо їм вивчати певний предмет. 

 

Спробуйте пояснити користь від предмета на реальному прикладі.  Така відповідь допомагає учням установити зв'язок між тим, що вони вивчають у школі, і як вони зможуть застосовувати отримані знання в житті.

 

І обов'язково цікавтесь досвідом самих учнів. Використовуйте його під час обговорення конкретних тем, просіть учнів дати поради іншим та вказати на труднощі, з якими вони зустрілись у своїй проблемі і нехай розкажуть, як вони її вирішили.



Застосовуйте цівавинки та уроці

Навчання може бути найцікавішим для ваших учнів, коли вони не знають, чого очікувати. Спробуйте включити почуття здивування та загадковості у свої уроки. 

 

Коли ви збираєтеся розпочати новий урок, щодня давайте учням нові підказки, заінригуйте їх перед початком уроку. Це цікавий спосіб зробити ваш урок загадковим, і ви можете виявити, що ваші учні насправді з нетерпінням чекають того, про що вони дізнаються далі.

Викладайте теми з гумором

Бути ефективним вчителем - важливо, але це не означає, що вам потрібно постійно бути серйозними в класі. 

 

Спробуйте трохи розслабитися і визнайте, що ваші учні можуть мати інші інтереси, чим ви. Нормально часом посміятись над собою та трохи повеселитися. Ви можете побачити, що ваші учні зацікавлені більше, коли ви трохи розслабленіші.

 

Іноді можна внести в навчальний процес трохи гумору, але пам'ятати, де це робити доцільно, а де не дуже.